Naujienos

2015.06.04
FESTIVALIO AKIMIRKOS

Poetišku japonų trupės „Kawasemiza“ pasirodymu birželio 2 d. baigėsi penkias dienas trukęs XXI Tarptautinis lėlių teatrų festivalis.
Lėlininkų kolektyvai iš Japonijos, Izraelio, Prancūzijos, Belgijos, Olandijos, Slovakijos, Slovėnijos, Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos pristatė kelias dešimtis spektaklių, skirtų mažam ir suaugusiam teatro žiūrovui.
Vyresniųjų teatro gurmanų auditorija turėjo galimybę pasimėgauti vieno geriausių Europos lėlininkų, lėlių teatro novatoriaus iš Olandijos Nevill Tranter spektakliu „Matilda“, Balstogės (Lenkija) ir Gardino (Baltarusija) kolektyvų  sceninėmis interpretacijomis pagal literatūros klasikų – V. Šekspyro ir V. J. Gėtės kūrinius, šmaikščiu bei ironišku menininkės iš Izraelio Meital Raz pasirodymu „Zebras“ ir „Nepaprasta Domingo Gonzaleso kelionė“, Vilniaus teatro „Lėlė“ spektakliu „Smėlio žmogus“ (šį pavasarį  įvertintu „Auksiniu scenos kryžiumi“), silikoninių lėlių ir gyvos muzikos pasirodymu „Išplėšk sielą“ (Kauno „Psilikono teatras“ ).
Vaikams skirtus spektaklius  - „Ežiukas rūke“ (Charkovo valstybinis akademinis lėlių teatras, Ukraina), „Apie devynis mėnesius“ (PIKI teatras, Slovėnija), „Spąstai tėvams“ (Latvijos valstybinis lėlių teatras), „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“ (Klaipėdos lėlių teatras), „Didysis Dūdininkas“ (Vilniaus „Stalo teatras“), „Lietuviška pasaka apie tris seseris“  („Lino lėlės“ iš Klaipėdos), „Turlututu“  (Liublianos lėlių teatras iš Slovėnijos) „Žiogas Zigmas Žalgirio mūšyje“ (Kauno valstybinis lėlių teatras) su malonumu stebėjo ir suaugę festivalio dalyviai bei žiūrovai.
Glėbį puikių emocijų padovanojo vaidinimai, skirti šeimoms - Belgų trupės „Miaow productions“ kabareto stiliaus pasirodymas po atviru dangum Miesto sode, pirštininių lėlių virtuozo iš Prancūzijos Brice Coupey spektaklis „Istorijos be žodžių“ ir festivalį apvainikavęs egzotiškas lėlininkų trupės iš Japonijos pasirodymas „Tylios poemos“.


Festivalio programą paįvairino teatrologės dr. Audronės Girdzijauskaitės knygos „Vitalijaus Mazūro aukso amžius“ pristatymas Lėlių muziejuje.
„Rengdama knygą apie dailininką Vitalijų Mazūrą, iš naujo peržiūrėjau, surūšiavau nemažą jo kūrybos dalį, stoviniavau dvejonių kryžkelėse, įžengiau į neišvaikščiotas teritorijas, kopiau į jo užkariautas viršukalnes, prilygstančias matytiems ar kitų aprašytiems pasaulio šedevrams. Kai kurie jo atradimai, sumanymai atrodo ne prasčiau už Tadeuszo Kantoro, Peterio Brooko ar Roberto Wilsono…“ - monografijoje rašo jos rengėja A. Girdzijauskaitė. 

Reaguojant į dramatiškus įvykius Ukrainoje į festivalį buvo pakviestas ir Charkovo valstybinis akademinis lėlių teatras. Viešėdamas Lietuvoje, Ukrainos kultūros ministras minėjo, jog šalyje šiuo metu sustabdytos visos programos kultūros srityje, tad vieno didžiausių Ukrainoje lėlių teatro viešnagė Kaune drauge išreiškė ir simbolinį solidarumą bei palaikymą. 
Rudeniop scenos šviesą turėtų išvysti bendras ukrainiečių kūrybinės grupės ir mūsų teatro aktorių spektaklis vaikams „Pliauskiukas Ivasiukas“, pagal ukrainiečių liaudies pasaką. 
 
Lėlininkai, kritikai, festivalių organizatoriai turėjo progą ne tik pamatyti išskirtinius spektaklius, bet ir galimybę pasikeisti idėjomis, patirtimi, kontaktais kūrybiniams mainams užmegzti. Festivaliniai susitikimai  įkvepia rastis naujoms iniciatyvoms, projektams ir kūrybiniam bendradarbiavimui. 

 Atgal