Naujienos

2014.11.12
LĖLIŲ TEATRO MUZIEJUS MINI 20-ETĮ

Lėlių teatras yra dažnai nuvertinamas, neva tai pramoga vaikams. Tačiau, būtent dėl šios priežasties, jis turėtų būti ypatingai artimas kiekvienam iš mūsų – spektakliuose minimos universalios tiesos, įdomia menine forma lavinamas ir praturtinamas žmogaus vidinis pasaulis.

Kauno valstybinis lėlių teatras, skaičiuojantis jau daugiau nei penkiasdešimt penktus kūrybinės veiklos metus, tokius prisiminimus, persmelktus teatro magijos, padėjo kurti jau ne vienai žiūrovų kartai. Bet taip jau yra, kad joks kitas sceninio meno žanras kaip lėlių, nėra taip stipriai susijęs su sceniniais rekvizitais – todėl galima tik įsivaizduoti, kiek per visą šį laiką susikaupė ypatingą meninę vertę turinčių objektų, kurie rado prieglobstį lėlių teatro pradininkų - Valerijos ir Stasio Ratkevičių iniciatyva įkurtame lėlių muziejuje, kuris šiais metais mini savo veiklos dvidešimtmetį.

1994 metais veikti pradėjusiame lėlių teatro muziejuje saugoma apie 900 įvairiausių objektų, iš kurių pastovioje ekspozicijoje galima išvysti apie 150, tarp jų - lėlės iš pirmojo teatro biografijoje spektaklio „Stebuklingasis Aladino žibintas“ (1958 m., rež. S. Ratkevičius) bei legendinio spektaklio „Eglė – Žalčių karalienė“ (1968 m., rež. S. Ratkevičius). Muziejaus eksponatų dėka skleidžiasi stilistinė lėlių teatro kaita – kaip seniausias, žmogaus proporcijas atitinkačias lėles, ilgainiui pakeičia stipriai stilizuotos lėlės, iš kurių dažnos neturi nieko bendro su realiais objektais, o perteikia abstrakčias idėjas, kuria personažo charakterį.

Muziejui šiuo metu vadovauja teatro aktorė - veteranė bei režisierė Elena Žekienė, jai talkina aktorė Jolita Ross. Muziejaus erdvė dažnai naudojama įvairioms edukacinėms programoms: vaikai supažindinami su lėlių teatro specifika, istorija, turi progą patys pabandyti „atgaivinti‘‘ įvairiausias lėles.

Lapkričio 10 dieną, žiemos miegui besiruošiančiuose Trakų kultūros rūmuose, buvo surengta Kauno valstybinio lėlių teatro Valerijos ir Stasio Ratkevičių lėlių muziejaus fonduose saugomų vertybių paroda.  Čia eksponuojami įvairiausių menininkų, tokių kaip: J. Skuratovos, S Bocullo, R. Driežio, V. Mazūro, D. Sodeikos, J. Račinskaitės, A. Jankauskienės, N. Poliakovos, R. Daunoravičienės kūriniai. Žvelgiant į eksponatus, galima susipažinti su nuolatos kitusia ir toliau kintančia lėlių teatro estetika  bei  specifika.

Aktorės E. Žekienė ir J. Ross parodą tradiciškai pradėjo edukacine valandėle - „Svečiuose pas  Skudurinę Onutę“. Pasirodymas džiugiai sutiktas ištikimiausių lėlių teatro mėgėjų - vaikų. Jo metu nuotaikingai pristatyta lėlių teatro istorija, bei specifika.
Paroda Trakų kultūros rūmuose vyks iki gruodžio 10 dienos.

(Informaciją paruošė VDU Menotyros fakulteto studentė Urtė Grigaliūnaitė)

 Atgal