Naujienos

2012.05.01
LĖLIŲ MUZIEJUJE - JUBILIEJINIS RENGINYS

2012-ieji paskelbti Muziejų metais. Džiugu, kad jaukiame Valerijos ir Stasio Ratkevičių lėlių muziejuje lankytojų iš įvairių šalies kampelių netrūksta visais metų laikais, o lėlių karalystės šeimininkėms, aktorėms-veteranėms Elenai Žekienei ir Ramutei Kabelkaitei nepritrūksta energijos, rengiant programėles vaikams jau gerus šešioliką metų.

Nuo 1996 m. muziejuje dirbančios lėlininkės edukacinę veiklą pradėjo spektakliu ,,Pas visų lėlių žiniuonę“, 1997 m. pakeitusiu pavadinimą į ,,Svečiuose pas Skudurinę Onutę“. Pagailėjusi spektakliuose nebenaudojamų lėlių, E. Žekienė nusprendė jas ,,įdarbinti“. Pasak aktorės, mintis supažindinti mažuosius žiūrovus su teatro istorija, lėlių valdymo būdais, dekoracijomis ir butaforija kilo intuityviai, kai įvairaus pobūdžio edukacinių programų veikla dar nebuvo įsibėgėjusi. Idėjai pasiteisinus, lėlininkės subūrė norinčius susikurti ,,namų teatrą“ (arba ,,stalo teatrą“) į ,,Skudurinės Onutės dirbtuvėlę“. Lėlių teatro kūrėjais susigundžiusios tapti šeimos sąžiningai rinkdavosi į užsiėmimus, gamino lėles ir dekoracijas, o sezoną pabaigdavo vaidinimu. Muziejaus vedėja E. Žekienė savo ,,studentams“ medžiagos apie lėlių gamybą ieškodavo net vokiškuose žurnaluose, teatras parūpindavo medžiagų, o butaforai - dekoracijų eskizų. Taigi dirbta kaip su profesionalais! Tačiau, tapti lėlininku, kad ir ,,namų teatro“, reikia laiko, o paaukoti tam ne vieną savaitgalį panoro nedaugelis, todėl sėkmingai startavusią ,,Skudurinės Onutės dirbtuvėlę“ teko uždaryti. Bet iki šiol mažuosius žiūrovus lėlių teatro muziejuje tebelinksmina spektakliukas ,,Kiškis drąsuolis” ir į svečius vis dar mielai kviečia Skudurinė Onutė.

Prieš keletą metų aktorės E. Žekienė ir R. Kabelkaitė nusprendė, jog pažintis su lėlėmis galima ne tik muziejuje ir leidosi į kelionę po Lietuvą drauge su Skudurine Onute. Kokie tik miestai neaplankyti! O kiek gerbėjų sulaukta! Gausūs lankytojų būriai, atsiliepimų knygoje surašytos padėkos – puikiausias įrodymas, kad lėlių kelionės buvo sėkmingos.

Balandžio pabaigoje edukacinių valandėlių lėlių muziejuje iniciatorė Elena Žekienė ir aktorė Rasa Čižauskaitė į 800-ąjį renginį - spektaklį ,,Kiškis drąsuolis“ pakvietė vaikučius iš lopšelio-darželio ,,Spragtukas“ ir J. Naujalio muzikos gimnazijos. Mažieji žiūrovai įdėmiai stebėjo su įvairiais lėlių valdymo būdais supažindinantį vaidinimą ir atsakingai vykdė patikėtas užduotis (vaidino avytes, šokdino lėles) - už tai buvo dosniai apdovanoti. Muziejaus vedėja geru žodžiu mini rėmėjus, kurių dėka gali pradžiuginti vaikučius spalvinimo knygelėmis ir skaniu limonadu „Limpo“.

Pasakodama apie lėlių muziejaus veiklą aktorė E. Žekienė mini kamerinės erdvės privalumus, kuriuos įvertina ir dažnai teatre besilankantys tėvai, ypač mamos, ateinančios su pačiais mažiausiais žiūrovais. ,,Tenka matyti ir dar tebesimaitinančių mamos pieneliu,“ – šypteli muziejaus vedėja. ,,Čia vaikai jaučiasi drąsiau, jų negąsdina didelė erdvė, susikaupti netrukdo šurmuliuojantys žiūrovai. O ir man pačiai patinka ramesnė atmosfera“.

Lėlininkė E. Žekienė džiaugiasi, kad dar užtenka jėgų ir sveikatos sumanymams įgyvendinti. ,,Labiausiai gaila būtų palikti lėles...“ – susimąsčiusi priduria aktorė.Atgal